دانلود فایل wordکلاچ دوکی شکل

مقدمه:

کلاچ وسیله ایست برایانتقال حرکت چرخشی از یک شفت به شفت دیگر. کلاچ در واقع یک وسیله قطع کردن و یا وصلکردن توان است که در سیستم‌های انتقال نیرو بکار می‌رود. اصولاً در سیستم‌های انتقالنیرو، توان و نیروی تولید شده در موتور برای استفاده به شکلی دیگر و یا استفاده درجایی دیگر نیاز به جابجایی و انتقال دارد. حال برای آنکه بتوان بر روی این انتقالنیرو کنترلی را اعمال کرد ساده‌ترین راه استفاده از یک کلاچ است تا هر زمان کهنیاز به توقف انتقال نیرو باشد، این عمل انجام پذیرد. کلاچ یک اتصال اصطحکاکیمیان موتور اتومبیل به عنوان منبع تولید توان و جعبه دنده اتومبیل برقرار می‌کند. زمانی که کلاچ اتومبیل درگیر است توان از موتور به جعبه دنده و از آنجا به چرخهاانتقال می‌یابد.

با توجه به توضیحات داده شده،­کلاچ ها از دیدگاه نحوه عملکرد به 4 دسته اصلی تقسیم­بندی می­شوند:

  1. بدون لغزش
  2. یکطرفه
  3. اصطحکاکی
  4. هیدرولیکی

دسته اول و دوم با توجه به ویژگی های خاص خود و دسته چهارم که همان کلاچ های هیدرولیکی است با توجه به تجهیزات حساس و گرانی که دارند کمتر مورد استفاده قرار می­گیرند. از کلاچ هیدرولیکی بیشتر در ادوات و ماشین الات سنگین استفاده می شود.( مانند جعبه دنده‌های کمک هیدرولیکی)

با توجه به توضیحات بالا کلاچ اصطکاکی بیشترین کاربرد را دارد. این کلاچ به 5  نوع زیر دسته بندی می شود که هر نوع مزایا و معایب مخصوص خود....................

 

برای دریافت فایل word اینجا کلیک کنید.

با تشکر از دوستان عزیزم مهدی چاوشی و رضا موسوی

/ 0 نظر / 4 بازدید