بررسی انواع روشهای خنک کاری پره های توربین گازی

خنک سازی:

در توربینهای قدیمی به دلیل پائین بودن دما نیازی به خنک سازی وجود نداشت
استفاده از دماهای بالا موجب بوجود آمدن تنشهای گرمایی در پره های متحرک و کاهش طول عمر پره می شود.
به طور کلی دمای سطح پره باید در کمتر از 900 درجه سانتیگراد باشد تا خوردگی پره از حد مجاز تجاوز نکند.
 خنک سازی پره با خالی کردن داخل آن و جاری کردن شاره خنک کننده از فضای خالی شده امکان پذیر می باشد.
پره توخالی سبک تر از پره تو پر بوده و عدد بیو در آن خیلی کوچکتر است و از این رو توزیع دما در آن نسبتا یکنواخت می باشد.

انواع سیستم های خنک کاری

 

خنک سازی

شاره های خنک کننده هوا و آب می باشند.
ازهوا تا دمای 1150 درجه سانتیگراد استفاده می شود.
از آب تا دمای 1315 درجه سانتیگراد استفاده می شود.
از سیستم ترکیبی مابین این دودما استفاده می شود.
از آب برای قسمتهای دما بالا (پره ثابت) ورودی از هوا برای مابقی پره ها استفاده می کنیم.

  انواع خنک کاری با هوا

 

1.خنک کاری جابجایی
Convection Cooling

این فرم از خنک کاری با هدایت جریان هوا به داخل پره توربین و دفع حرارت از طریق دیواره ها انجام می گیرد. معمولا جریان هوا در جهت شعاعی می باشد و از چند مسیر مارپیچ از ته تا نوک پره گذشته و خنک کاری صورت می گیرد. خنک کاری جابجایی در اغلب توربینهای گاز در حال حاضر مرسوم می باشد.

2. خنک کاری پاششی
 Impingment cooling

این نوع خنک کاری در واقع همان نوع جابجائی ولی با شدت بسیار بالا می باشد که در آن هوا با سرعت بسیار زیاد به صورت فواره به سطح داخلی ایرفویل افشانده می گردد و باعث می شود که انتقال حرارت زیادی از سطح فلز به هوای خنک کن صورت گیرد.
این نوع خنک کاری همواره در قسمتی از پره صورت می گیرد تا اینکه توزیع درجه حرارت را در پره یکسان نماید. مثلا در لبه هدایت پره که درجه حرارت بالا میرود از افشاندن هوا استفاده می شود و در بقیه قسمتهای پره نوع جابجائی معمولی می باشد.

3.خنک کاری لایه ایی
Film Cooling

 این نوع خنک کاری براین اساس کار می کند که یک لایه عایق هوا بین گاز داغ و پره برقرار می گردد و انتقال حرارت را به دیواره پره از طرف گاز داغ کم می کند.
 در واقع به همان روشی اتاقهای احتراق در مقابل گازهای داغ بوسیله ایجاد لایه عایق هوا حفاظت می شود در لبه پره ها نیز همین عمل انجام می گیرد که در واقع هوا از داخل سوراخهای ریزی از لبه پره عبور می کند و به بیرون پره می رسد و همین عمل به علت ایجاد فیلم عایق علاوه بر خنک کاری ضریب انتقال حرارت به پره را از سمت گاز داغ کم می کند.

4. خنک کاری نفوذی
Transpiration Cooling

خنک کردن با این روش احتیاج به این دارد که جریان هوای خنک کن از دیواره سوراخ دار متخلخل پره عبور نماید و انتقال حرارت مستقیما بین هوای خنک کن و گاز داغ وجود دارد در درجه حرارت های بسیار بالا خنک کاری تراوشی بسیار موثر خواهد بود زیرا تمام سطح پره را جریان هوای خنک کن فرا گرفته است
 دراین طرح پره به صورت یک پوسته دو جداره توخالی است که توسط سوراخهای ریزی که در آن وجود دارد خنک می شود. هوا از این سوراخها عبور کرده و سپس وارد پوسته متخلخل می شود و از بیرون پره عبور می کند.

خنک کاری با آب
Water Cooling

در این روش آب از داخل لوله هایی نازک که در پره تعبیه شده است عبور می کند و از نوک پره به صورت بخار بیرون می آید که در اینصورت به بهترین وجه خنک کاری صورت می گیرد با این روش می توان درجه حرارت پره را حتی کمتر از 540 درجه نگهداشت.

 

پیشرفت هایی در خنک سازی توربین های گازی با روش های تراوشی  

چکیده: بر ای آنکه محفظه های احتراق و پره های توربین های گازی قادر به تحمل افزایش حرارت عملیاتی با هر نوع موتور جدید باشند، روش های جدیدتری برای خنک سازی مورد نیاز است. در حال حاضر دمای ورودی توربین های گاز حدود 2000 درجه کلوین است.
خنک سازی اجزاء توربین با روش نفوذ (transpiration) (نفوذ سیال خنک کننده از جداره های متخلخل) یکی از روش های موثری است که مقاومت توربین را در تحمل حرارت های بالا و در برابر سایش در شرایط سخت کاری افزایش می دهد البته در بکارگیری این روش نیز با کمبود راه حل های فنی مطمئن و اثبات شده روبرو هستیم. از سوی دیگر روش خنک سازی تراوشی (effusive) یک روش نسبتا ساده تر و مطمئن تر محسوب می شود که بطور مداوم سطوح پرحرارت اجزاء توربین را از طریق جریان هوای سرد خنک نگه می دارد.
 

................................................................................

 

فایل:پاورپوینت

حجم:6,141 KB

برای دانلود کلیک کنید.

لطفا در صورت خرابی لینک دانلود اطلاع دهید.


/ 2 نظر / 222 بازدید
کفشدوزک

سلام مهدی خوبی ؟ وب لاگت جالبه و مفید ! البته اگه حوصله خوندنش باشه ! بسیا مفیده

soheil

haji damet ghijjjjjjjjjjjj aaaalli bud