صفحه تراش چرخ دنده

فایل:پاورپوینت

حجم:227 KB

برای دانلود کلیک کنید.

لطفاً در صورت خرابی لینک دانلود اطلاع دهید.

....................................................................................................

 

مقدمه:

 

صفحه تراش یا shaping اصولا دقت بالایی را در چرخ دنده تراشی به وجود می آورد واز این رو یک پروسه متداول به شمار می رود.اگرچه به ندرت سرعت shaping به اندازه hobbing می باشد، اما به طور معمول برای تولیدات انبوه ازshaping  استفاده می شود.در کل انواع متنوعی از چرخ دنده ها توسط shaping وhobbing  تولید می شوند و تجهیزات موجود ماست که تعیین می کند که کدام یک از این پروسه ها استفاده شوند.

   اگر پروسه hobbing نتواند تغییرشکل قطعه کار را به نحو دلخواه انجام دهد اغلب پروسه shaping تنها راه حل عملی برای این تغییر شکل می باشد.در 2 مثال زیر نشان داده می شود به خاطر شکل قطعه کار ، بهترین راه برای تراش دنده های چرخ دنده ، صفحه تراش می باشد.

 

همان طور که در شکل 1 نشان داده شده است دنده های هر دو بخش دستگاه چرخ دنده  با یک بار تنظیم تیغ برش صفحه تراش چرخدنده 1.5 hp قطع می شوند.پرداخت چرخ دنده و اندازه نهایی آن در عملیات روتراشی بعدی انجام خواهد شد. بنابراین سرعت روتراشی به منظور پرداخت، بالاتر از سرعت روتراشی به منظورعملیات پایانی است. 

به دلیل مجاورت صفحه تراش به چرخ دنده بزرگتر (1/4 inch) ، shaping تنها روش کاربردی برای دنده زنی چرخ دنده کوچکتر می باشد و پروسه hobbing برای دنده زنی چرخ دنده بزرگتر استفاده می شود، اما از آنجا که hobbing  به 2 راه اندازی نیاز دارد (یکی برای hobbing و یکی برای shaping) و shaping به یک راه اندازی نیاز دارد ، پروسه hobbing را می توان پرهزینه تر از shaping دانست.

همان طور که در شکل 2 مشاهده می کنیددنده زنی در چرخ دنده به قطر (11/8 inch) به وسیله یک صفحه تراش چرخ دنده 3/2 hp که به یک محور سراسری برای افزایش سختی مجهز شده به پایان می رسد.نکته قابل توجه این است که hobbing وgrinding (پرداخت) نمی توانند برای دنده زنی چرخ دنده کوجکتر استفاده شوند زیرا در این صورت به دنده های چرخ دنده بزرگتر برخورد می کنند.

می دانیم که صفحه تراشی قطعه کار ، کار روتراشی را انجام نمی دهد ( به عبارتی دقتش به اندازه دقت روتراشی نیست) اما درمورد تولیدات کوچک می توان از طریق تیغه های روتراشی در ماشین های راکول c(33 – 38) دقت قابل قبول و شکل دلخواه را از طریق صفحه تراشی حاصل کرد.(زیرا روتراشی کار پر هزینه ایست و عمر کوتاهی دارد)

قبل از دنده زنی، روتراشی و صفحه تراشی ، عملیات کربن افزایی و آبکاری کردن همه قطعه کار به وسیله یک بخش چرخ دنده ای کوچک انجام می شود که این چرخ دنده کوچک توسط یک روکش مسی در مقابل کربن محافظت می شود.بنابراین صفحه تراشی روی موادی با سختی بالا انجام می شود(راکولc  (33- 38)) توجه شود که سختی قطعه کار حداکثر به اندازه سختی چرخ دنده ماشین صفحه تراش چرخ دنده است.

 

روکش مسی همیشه نمی تواند چرخ دنده کوچک را در مقابل کربن محافظت کند.معمولا سختی قطعات کوچکتر ماشین صفحه تراش چرخ دنده باید بیشتر از حد معمول باشد (در حدود 58-63 راکول) .ترکیب این سختی های بالا منجر به کاهش غیر عادی عمر تیغه برش می شود،البته در تولیدات پایین ،عمر تیغه برش به سختی بستگی ندارد و مخصوصا در این روش ، تولید قطعات قابل قبول بدون روتراشی انجام می شود.

معمولا دنده زنی در ماشین های چرخ دنده ای که تلرانس بالایی دارند، با مشکل مواجه است زیرا در این حالت باید دو عمل روتراشی و صفحه تراشی انجام شود.کیفیت بدست آمده در ماشین های روتراشی و صفحه تراشی مانند کیفیت حاصل از ماشین های hobbing و grinding نیست . وقتی تلرانس چرخ دنده در حدی باشد که چرخ دنده ها در هم قفل شوند یک مرحله بازسازی برای قطعه کار لازم است.

در مواقعی که باید روی قطعه کار دو چرخدنده با قطرهای نزدیک به هم ، دنده زنی شوند ماشینکاری فقط به وسیله صفحه تراش و رو تراش انجام می شود و استفاده از hobbing وgrinding ممکن نیست زیرا علاوه بر نزدیکی قطرها ، دو چرخ دنده هم خیلی به هم نزدیکند.در ساخت چنین چرخ دنده ای فاصله بین دو چرخ دنده روتراشی و صفحه تراشی می شود و سپس سختی هر دنده را افزایش می دهند

به دلیل تغییر شکل حاصل از افزایش سختی ، دنده بدست آمده دقت دلخواه را نخواهد داشت .اگر دو چرخ دنده ساخته شده از یکدیگر جدا شوند و دو چرخ دنده مستقل را به وجود آورند دقت دلخواه بدست می آید.این فرایند جداسازی باعث می شود پروسه hobbing به راحتی انجام شود و بعد از جدا سازی ، سختی و کیفیت هر چرخ دنده را بالا می برند.کیفیت چرخ دنده را به وسیله دستگاه آگما 14 بالا می برند در حالیکه آگما 14 به وسیله صفحه تراشی قادر به تولید کیفیت بهتری ازمیزان دقت آگما 11 نیست.البته افزایش کیفیت ، توسط این روش جدید زمان بر بوده وهزینه های کار به طور 100% افزایش می یابد .

 

 

 

/ 0 نظر / 45 بازدید