فروشگاه ساز فایل و همکاری در فروش سل یو
ساخت و تولیدWeblog, Persian,Iran, Iranian, Farsi, Weblogs">
لینک های وب
..
پروژه دیفرانسیل

دانلود پروژه تحقیقاتی با موضوع دیفرانسیل

دانلود پروژه دیفرانسیل
تحقیق کوپلینگ ها و کلاچ ها

تحقیق در مورد کوپلینک ها و کلاچ ها

دانلود تحقیق کوپلینگ ها و کلاچ ها
کتاب ریاضیات مهندسی پیشرفته اونیل

دانلود کتاب ریاضیات پیشرفته اونیل

دانلود کتاب ریاضیات مهندسی پیشرفته اونیل
شکل دهی هیدروفرمینگ یا Hydroforming

تحقیق شکل دهی فلزات با موضوع هیدروفرمینگ

دانلود شکل دهی هیدروفرمینگ یا Hydroforming
پاورپوینت مدیریت خطوط کالا، نام های تجاری و بسته بندی (فصل پانزدهم كتاب اصول بازاریابی كاتلر )

عنوان دانلود پاورپوینت مدیریت خطوط کالا، نام های تجاری و بسته بندی (فصل پانزدهم كتاب اصول بازاریابی كاتلر )
دسته مدیریت (مدیریت بازاریابی)
فرمت پاورپوینت (قابل ویرایش)
تعداد اسلاید 22 اسلاید
كتاب اصول بازاریابی تالیف فیلیپ كاتلر و گری آرمسترانگ از جمله منابع مهم درس مدیریت و اصول بازاریابی در سطح كارشناسی و كارشناسی ارشد می باشد این فایل شامل

دانلود پاورپوینت مدیریت خطوط کالا، نام های تجاری و بسته بندی (فصل پانزدهم كتاب اصول بازاریابی كاتلر )
دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل اقتصاد بازار (فصل دوازدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)

عنوان دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل اقتصاد بازار (فصل دوازدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)
دسته مدیریت سرمایه گذاری، مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته مدیریت مالیحسابداری اقتصادفرمت پاورپوینت(Powerpoint)
تعداد اسلاید 14 اسلاید
کتاب مدیریت سرمایه گذاری تالیف جونز ترجمه دکتر رضا تهرانی و عسکر نوربخش از جمله منابع مهم درس

دانلود دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل اقتصاد بازار (فصل دوازدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)
دانلود پاورپوینت قیمت و بازده اوراق قرضه (فصل هفدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)

عنوان دانلود پاورپوینت قیمت و بازده اوراق قرضه (فصل هفدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)
دسته مدیریت سرمایه گذاری، مدیریت سرمایه گذاری پیشرفته مدیریت مالیحسابداری اقتصاد
فرمت پاورپوینت(Powerpoint)
تعداد اسلاید 39 اسلاید
کتاب مدیریت سرمایه گذاری تالیف جونز ترجمه دکتر رضا تهرانی و عسکر نوربخش از جمله منابع مهم درس مدی

دانلود دانلود پاورپوینت قیمت و بازده اوراق قرضه (فصل هفدهم کتاب مدیریت سرمایه گذاری تألیف جونز ترجمه تهرانی و نوربخش)
دانلود پاورپوینت تصمیم گیری و حل مسأله (فصل چهارم کتاب مبانی سازمان و مدیریت رضائیان)

عنوان دانلود پاورپوینت تصمیم گیری و حل مسأله (فصل چهارم کتاب مبانی سازمان و مدیریت رضائیان)
فرمت پاورپوینت (قابل ویرایش)
تعداد اسلاید 33 اسلاید
دسته مدیریت( مبانی سازمان و مدیریت اصول مدیریت مدیریت عمومی)
طراحی با سالایدهای بسیار زیبا
کتاب مبانی سازمان و مدیریت دکتر علی رضائیان از جمله ی مهمترین منابع درس مبانی سازمان و مدیریت، اصول مدیریت و

دانلود دانلود پاورپوینت تصمیم گیری و حل مسأله (فصل چهارم کتاب مبانی سازمان و مدیریت رضائیان)
جزوه آموزشی رویكردی به نگهداری و تعمیر برنامه ریزی شده سطح1

فهرست مندرجات
عنوان صفحه
بخش اول اهداف نگهداری و تعمیر برنامهریزی شده
1 مقدمه 3 1
5 BS 2 نگهداری و تعمیر برنامهریزی شده و تقسیمبندی 1
3 مزایای نگهداری و تعمیر برنامهریزی شده 11 1
بخش دوم فازبندی پروژه طراحی و اجرای سیستم نگهداری و تعمیر
بخش سوم طراحی سیستم نگهداری و تعمیر برنامهریزی شده
1 ایجاد سیستم 21 3
2 طراحی فرمها و ساختار اطلاعاتی

دانلود جزوه آموزشی رویكردی به نگهداری و تعمیر برنامه ریزی شده سطح1

 اتصال آلومینا به مس با استفاده از فرایند سینترینگ پودرهای فلزی SMPP

 

چکیده

 

   فرایند سینترینگ پودرهای فلزی (SMPP) یکی از روش های با تکنولوژی بالا در زمینه اتصال سرامیک-فلز می باشد. بنابراین بهبود خواص ناحیه اتصال در این تکنیک بسیار مهم است.

   در این تحقیق، به بررسی اثر دما و زمان سینترینگ لایه متالیزه بر روی ضخامت و همگنی لایه پیوند، میزان نشتی منطقه اتصال آلومینا به مس و همچنین فازهای تشکیل شده حین سینترینگ پرداخته شده است.

   بررسی‌های میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) و میکروآنالیز عنصری (EDS) نشان داد که سینترینگ لایه متالیزه در زمان 90 دقیقه و دمای oC1530با ضخامت لایه اعمالیµm  50 و انجام صحیح مراحل آبکاری و لحیم کاری منجر به دست‌یابی به ناحیه اتصال کاملاً همگن و با ضخامت مناسب (حدود33) می‌گردد. انجام تست نشتی بر روی نمونه به هم متصل شده آلومینا- مس، در این شرایط کمتر از 9-10 بدست آمد.

 

کلمات کلیدی : اتصال سرامیک-فلز، مولیبدن-منگنز، فلزینه کردن، آبکاری، لحیم کاری، سینترینگ

                         پودرهای فلزی

 

 

 

 

 

 مقدمه

  از هزاران سال قبل، بشر در زمینه های اتصال محکم و مطمئن سرامیک-فلز فعالیت داشته است، ولی رشد و توسعه آن در صنعت، از  سال 1980 افزایش یافته  است

  در تئوری طیف وسیعی از تکنیک ها برای اتصال سرامیک-فلز قابل استفاده است، اما در عمل به واسطه تفاوت در ساختار فیزیکی و شیمیایی سرامیک و فلز گزینه های مورد انتخاب محدود هستند. یکی از تکنیک هایی که جهت بدست آوردن پیوندی مناسب بین سرامیک و فلز انجام می شود، اعمال پوشش Mo-Mn بر روی سطح آلومینا و سپس سینترینگ لایه متالیزه قبل از انجام عملیات لحیم کاری می باشد. این روش که فرایند سینترینگ پودرهای فلزی (SMPP)  نام دارد، انجام پروسه لحیم کاری سرامیک به فلز را امکان پذیر           می نماید.

  اولین بار Pulfrich ، در سال 1930 مکانیزمی را برای اتصال سرامیک-فلز ارائه داد. در سال های بعد افرادی نظیر  Pincus، Cole، Hynes و Denton ]5[، مطالعاتی را بر روی فازهای تشکیل شده حین سینترینگ و تاثیر فازهای شیشه در چسبندگی لایه متالیزه ارائه دادند. Floyd  ]5[، نیز به بررسی اثر اندازه دانه بر روی چسبندگی لایه متالیزه پرداخت. توسعه وتحول این روش در سال 1980 میلادی رخ داد.

 فرمول تشکیل دهنده لایه متالیزه در این روش مخلوطی از پودرهای Mo و Mn به اضافه ی ترکیبات شیشه ای و یک حلال است که بصورت یک رنگ بر روی سطح سرامیک اعمال می شود]9-6 .[هدف از SMPP مرطوب کردن سطح سرامیک جهت انجام عملیات لحیم کاری سرامیک-فلز می باشد. بعد از سینترینگ لایه متالیزه، جهت افزایش رطوبت سطح و جلوگیری از خورده شدن پیوندهای بوجود آمده بین آلومینا و لایه         مولیبدن- منگنز توسط آلیاژ لحیم کاری، می توان سطح لایه متالیزه را آبکاری نمود]10[.

موفقیت آمیز بودن اتصال سرامیک و فلز وابسته به عوامل متعددی است که از آن جمله می توان به ضخامت لایه فلز Mo-Mn، دما و زمان سینترینگ لایه متالیزه، ضخامت ناحیه پیوند، فازهای تشکیل شده حین سینترینگ، مورفولوژی لایه متالیزه، شرایط آبکاری و لحیم کاری و ... اشاره نمود. از این رو جهت رسیدن به اتصالی مطمئن بین سرامیک و فلز، باید به بررسی دقیق عوامل تاثیرگذار در این زمینه پرداخت]11[.

   در این تحقیق بر اساس ترکیب لایه متالیزه استفاده شده، اثر دما و زمان سینترینگ لایه متالیزه بر روی ضخامت و همگنی لایه پیوند و میزان نشتی منطقه اتصال آلومینا به مس مورد مطالعه قرارگرفت.

 

مواد و روش تحقیق

  برای ساخت دوغاب از پودرهای Mo،Mn ،Al2O3 ، CaO و SiO2 با خلوص 99/99% استفاده شد. توزیع اندازه ذرات پودر مولیبدن و پودر منگنز در شکل 1 آمده است. مواد آلی بوتیل استات، نیتروسلولز و بوتیل اگزالات مورد استفاده در این دوغاب نیز با خلوص بالا تهیه گردید. جهت سینترینگ نمونه ها در اتمسفر هیدروژن از کوره آزمایشگاهی با حجم 6 لیتر استفاده شد.

  ابتدا نمونه های سرامیکی دیسکی شکل به ابعاد mm 525d= و mm70H=، جهت چربی گیری در دستگاه اولتراسونیک که حاوی محلولFluorinated Ethylene Propylene (F.E.P)  می باشد قرار داده شدند و سپس 5 دقیقه در محلول 50%HCl  گذاشته شدند. جهت ساخت دوغاب  مورد نظر، g100 پودر را با ترکیب 70% مولیبدن، 10% منگنز، 5% SiO2، 3% CaO و 12%  Al2O3مخلوط کرده، سپس مواد آلی بوتیل استات، نیتروسلولز و بوتیل اگزالات  به پودرها افزوده و به مدت 48 ساعت در بال میل قرار داده شد. با استفاده از     قلم مو دوغاب آماده شده، به سطح نمونه های آلومینایی اعمال گردید. ضخامت لایه اعمالی بر روی سطح    نمونه ها 25 و 50 میکرو متر است. سینترینگ نمونه های متالایز شده در کوره ای تحت اتمسفر هیدروژن مرطوب انجام شد. دماهای در نظر گرفته شده جهت سینترینگ، 0C1400، 0C1470، 0C1530 و 0C1600 و زمان نگهداری در این دماها،40، 60 و 90 دقیقه بوده است. لازم به ذکر است نمونه هایی که دمای سینترینگ  آن ها 0C1600 بود، به دلیل بالا بودن دمای سینترینگ سطح لایه متالیزه دچار تاول زدگی شد و انجام بقیه مراحل بر روی آن ها غیر ممکن گردید. بعد از عملیات سینترینگ، سطح لایه سینتر شده، با استفاده از روش الکتروپلیتینگ توسط نیکل به ضخامتµm  5 آبکاری شد و سپس تحت اتمسفر هیدروژن مرطوب سینتر گردید. در انتها فیلر (5%)Pd-(20%)Cu-(75%)Ag بین مس فوق العاده عاری از اکسیژن (OHFC) به ابعاد mm 525d= وmm 5H=  و آلومینا قرار گرفت و این مجموعه جهت عملیات لحیم کاری در کوره هیدروژن گذاشته شد.

 

 

  تست نشتی جهت محاسبه میزان تراوش از منطقه اتصال بین آلومینا و مس بر روی همه نمونه ها انجام گردید. تحلیل ساختار لایه های بین آلومینا و مس و بررسی اثر دما و زمان سینترینگ بر روی ضخامت نهایی و همگنی منطقه پیوند در نمونه ها با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) و آنالیز نقطه ای (EDS) انجام شده است. شکل 2 شماتیکی از مراحل انجام آزمایش­ها و تست های به عمل آمده بر روی نمونه ها را نشان    می دهد.

 

  

یافته ها و بحث

الف-ضخامت و همگنی

 در صورت ثابت بودن دما و قرار دادن زمان به عنوان یک فاکتور متغیر، هر چه زمان سینترینگ افزایش یابد ضخامت لایه پیوند افزایش می یابد، اما نرخ رشد ضخامت بالا نیست. به نظر می رسد زمان، تاثیر چندانی در ضخامت لایه پیوند ایفا نمی کند.

  نکته حائز اهمیت این است که مسلما وقتی ضخامت لایه اعمالی mµ50 باشد، ضخامت نهایی لایه پیوند بیشتر از زمانی است که لایه اعمالی mµ 25 است. زیرا ضخامت لایه اعمالی به اندازه کافی مناسب می باشد که نفوذهای دو طرفه در لایه پیوند رخ دهد. ] Helgesson4[ و Takahashi ]10[ به این نکته اشاره کرده اند که ضخامت لایه اعمالی باید بین mµ40 تا mµ70 باشد. ضخامت کمتر از این مقدار منجر به عدم اتصال قوی و پهنای کم منطقه Inter face   گردیده و در صورت استفاده از  ضخامت بیشتر از حد مجاز، مقادیر زیادی از لایه اعمالی وارد واکنش با آلومینا نشده و در نتیجه باندینگ مناسبی بین لایه مولیبدن- منگنز و آلومینا بوجود نمی آید.

  اثر دما در افزایش ضخامت لایه پیوند بسیار چشمگیر است و نقش این فاکتور بیشتر از زمان است. انجام این اتصال به شدت وابسته به نفوذ دوطرفه است که نفوذ نیز وابسته به دما و زمان بوده و نقش دما در بحث نفوذ بیشتر از زمان است. از این رو افزایش دما عامل موثرتری در بالا بردن ضخامت لایه پیوند می باشد.

  همانگونه که از تصاویر 3 الی 5 مشاهده می شود، هر چه زمان و دما افزایش یابد همگنی ساختار و توزیع فازها در زمینه لایه میانی افزایش می یابد. در این راستا اثر زمان بیشتر از دماست. در حقیقت دما نیروی محرکه انجام این اتصال است و زمان در یکنواختی و پایدار کردن آن نقش دارد.

  نتایج نشان می دهد بهترین شرایط ضخامت و همگنی در منطقه اتصال، با استفاده از دمای سینترینگ         oC 1530،  زمان min 90 و ضخامت لایه اعمالی mµ50 حاصل می شود.

 

 

 

جدول 1) تاثیر دما و زمان سینترینگ لایه متالیزه و ضخامت لایه اعمالی در میزان نشتی و ضخامت لایه پیوند

 

دما

 (oC)

زمان

(min)

ضخامت لایه اعمالی

(mµ)

ضخامت نهایی لایه پیوند

(mµ)

میزان تراوش

()

1400

40

25

76/4

3-10

60

97/4

4-10

90

49/6

5-10

1470

40

38/10

5-10

60

25/11

6-10

90

12/12

6-10

1530

40

46/14

6-10

60

27/15

7-10

90

73/16

7-10

1400

40

50

30/9

5-10

60

95/9

5-10

90

38/13

6-10

1470

40

34/18

8-10

60

11/20

8-10

90

33/20

8-10

1530

40

84/21

9-10

60

54/24

9-10

90

70/32

9-10

 

 

  نکته بعدی ، از بین رفتن لایه آبکاری نیکل می باشد که قبل از لحیم کاری به خوبی در تصویر 8 قابل مشاهده است. مطالعات انجام شده نشان می دهد از آن جا که عموم فیلرها قدرت خورندگی بالایی دارند در بعضی از مناطق فیلر (5%)Pd-(20%)Cu-(75%) Agلایه آبکاری نیکل را از بین برده است و در صورتی که میزان خورندگی فیلر زیاد باشد به پیوندهای بوجود آمده بین آلومینا و لایه        مولیبدن- منگنز نیز آسیب می رساند. هم چنین به نظر می رسد، به دلیل کوچک بودن اتم های نقره و قدرت نفوذ بالا، به صورت دسته جمعی در مس نفوذ کرده اند و رگه های سفید موجود در مس، موید همین مطلب است. در عموم تصاویر در فاصله mµ20 از لایه مولیبدن- منگنر، این رگه ها قابل مشاهده است که آنالیز این نقاط نیز بسیار شبیه به آنالیز فیلر مورد استفاده است.

 

ب- تست نشتی 

 در انجام این تست نمونه هایی که میزان نشتی آنها کمتر از  9-10 باشد، قابل تائیدند. همانگونه که از جدول 1 ملاحظه می شود، همه قطعاتی که ضخامت لایه اعمالی بر روی آن ها  µm25 بوده، دچار نشتی بوده اند. تمامی نمونه هایی که در دمای oC1530سینتر شده اند و ضخامت لایه اعمالی بر روی آن ها µm50 بوده است با موفقیت این تست را پشت سر گذارده اند. دمای مناسب سینترینگ شرایط را برای تشکیل پیوند مناسب بین لایه متالیزه و آلومینا فراهم آورده است و در نتیجه اتصالات بوجود آمده فاقد نشتی می باشند.  نتایج نشان می دهد برای اینکه نشت در قطعات وجود نداشته باشد مهمترین عامل در درجه اول ضخامت لایه اعمالی بوده و بعد از آن دمای سینترینگ می باشد. زمان های سینترینگ در نظر گرفته شده در موفقیت آمیز بودن این تست نقش چندانی ندارد.

 

ج- تفرق اشعه ایکس

  بررسی نتایج به عمل آمده از شکل 9 نشان می دهد که هر سه فاز Mo،Al2O3  و MnO.Al2O3(Galaxite) در لایه سینتر شده وجود دارد. این امر بواسطه آن است که Mo و Al2O3 در فرمولاسیون دوغاب وجود دارند و فاز گالاکسیت نیز حین عملیات سینترینگ و در دمای 0C1400 به صورت مستقیم از آلومینا و هاسمونیت سنتز می شود]5[.

 دمای سینترینگ عامل مهمی در مکانیزم تشکیل پیوند بین آلومینا و لایه متالیزه می باشد. پیوند بین لایه متالیزه و آلومیناهای با خلوص بالا توسط دو مکانیزم رخ می دهد، یکی مکانیزم جانشینی یون Mo6+ با Al3+ می باشد، که در این حالت Mo درون آلومینا نفوذ می کند و دیگری تشکیل فاز (Mno.Al2O3) Galaxite. منگنز موجود در لایه متالیزه حین سینترینگ اکسید شده و Hausmonite (Mn3O4)  تشکیل می گردد. با افزایش دما شرایط برای نفوذ Mn3O4در مرزدانه های آلومینا فراهم می شود. در حوالی دمای oC1400، گالاکسیت به صورت مستقیم از آلومینا و هاسمونیت سنتز شده که دمای ذوب گالاکسیت تشکیل شده oC1520 می باشد. از آن جا که دانه های مولیبدن در نظر گرفته شده در این تحقیق ریزتر از دانه های آلومینا می باشند بر اساس اصل لوله موئینگی، گالاکسیت های ذوب شده به درون لایه متالیزه برگشته و درون آن قفل می شوند. گالاکسیت های جامد نیز بواسطه قرار گرفتن بر روی سطح دانه های آلومینا، چسپندگی سطحی را بالا برده و اتصال مکانیکی با Mo برقرار می کند]4[. به نظر می رسد انتخاب دمای  oC1530، بهترین شرایط را برای پیوند فراهم می کند. زیرا در این دما گالاکسیت، ذوب شده و شرایط آن برای بازگشت به درون لایه متالیزه و تشکیل باند مناسب با مولیبدن فراهم می گردد.

 

 

نتیجه گیری

1- بهترین ضخامت لایه اعمالی جهت اتصال آلومینا به مس µm50 می باشد.

2- اثر دما در افزایش ضخامت لایه پیوند و نفوذ، نسبت به اثر زمان بیشتر است و اثر زمان برای رسیدن به

     همگنی مناسب در منطقه اتصال بیشتر از اثر دماست.

3- بهترین دما و زمان سینترینگ برای رسیدن به ضخامت و همگنی مناسب در منطقه اتصال بین آلومینای99%       

    و مس، دمای  oC1530و زمان min 90 می باشد که در این شرایط، ضخامت لایه پیوند µm70/32 می باشد.

4- نتایج نشان می دهد برای اینکه نشت در قطعات وجود نداشته باشد، مهمترین عامل در درجه اول ضخامت

    لایه اعمالی بوده و بعد از آن دمای سینترینگ می باشد.

5- زمان های سینترینگ در نظر گرفته شده در موفقیت آمیز بودن تست نشتی نقش چندانی ندارد.

6- استفاده از دمای  oC1530، زمان min 90 و ضخامت لایه اعمالی µm50 برای سینترینگ، بهترین شرایط را

    برای وجود کمترین میزان نشتی در منطقه اتصال فراهم می آورد.

7- بواسطه انتخاب دماهای بالاتر از oC1400 جهت سینترینگ لایه متالیزه، فاز گالاکسیت در این لایه قابل

     مشاهده است.

 

مراجع

 

1-Nicholas, M. G., Ceramic-ceramic and ceramic-metal joining,London, Chapman & Hall, 1989, 49-77.

2-Suganuma, K., Strength and microstructure of silicon nitride aluminium interface fabrication by squeeze cast brazing, Journal of European Ceramic Society, 1993; 11: 43-49.

3-Nicholas, M. G., Material aspects of ceramic-ceramic and ceramic-metal Bonding, 1991,    160-164, in: Advanced Joining Technologies, T. H. North, Chapman & Hall.

4- Helgesson, C. I., Ceramic to Metal Bonding,Cambridge,Bostontechnical

 Publisher, 1968, 16-19 & 42-47.

5-Schneider, S. J., Engineered Materials Hand book, Vol.4: Ceramics and Glasses, ASM International,Metals Park,OH, 1998, 504-506.

6-Nicholas, M.G., Joining of ceramic,London, Chapman & Hall, 1990, 271-290 & 88.

7-Belic, L., Alenkas, K., Synthesis reactions and thermodynamics of compound formation during Mo-Mn layer sintering, 1995, 125-129, in: Electronics and VacuumTechnique,Slovenia.

8-Schwartz, M., Brazing for the engineering technologist,London, Chapman & Hall, 1984,    342 & 352.

9-Chatain, D., Getta, V., Wetting and interfaces in metal-oxide system, 45-57, in: Interfacial Science in Ceamic Joining, Bellosi, A.,London, NATO Scientific Affairs Division.

10-Takahashi, M., Okabe, M., Study on optimum thickness of interlayer in ceramic-metal joining, 2000, 905-911, in: Ceramic to Metal Joining, Cambridge Scientific Abstract Publishers.

11-Foroutan, I., Joint ceramic-metal based on sintered metal powder process,Shiraz, Shiraz Navid publisher, 2007, 37. (in Persian).

 > php -S localhost:8000